Obsah
Je při vaření lepší používat mobil nebo tablet?
Je jasné, že tablet je pro čtení receptů vhodnější, protože je větší, tudíž písmo je větší a na obrazovku se vleze víc obsahu. Takže pokud hodně vaříš podle internetu nebo digitálních receptů, mohlo by se ti vyplatit investovat do tabletu.
Pokud naopak už nějaký tablet máš, který moc nepoužíváš, můžeš ho začít využívat jenom na vaření, kdy je dobré ho umístit do kuchyně natrvalo a vyladit si nastavení tak, aby to bylo maximálně pohodlné pro čtení receptů.
Nicméně při vaření dobře poslouží i mobil, který je všeobecně oblíbenější na spoustu dalších činností a má ho v dnešní době každý.
Jak si usnadnit vaření s mobilem nebo tabletem
Ať už použiješ tablet nebo mobil, při vaření podle digitálních receptů ti rozhodně usnadní práci těchto několik tipů a vychytávek:
1. Nastav si, aby se displej mobilu nebo tabletu při vaření nevypínal
Muset uprostřed vaření neustále zapínat mobil nebo tablet, obvzlášť když máš špinavé ruce třeba od těsta nebo jiných ingrediencí, je frustrující a zdržuje to. Víš ale o tom, že si můžeš nastavit čas, jak dlouho má obrazovka svítit, anebo vypnout zhasínání úplně?
Existuje na to několik způsobů, které závisí na tom, jaký máš operační systém a také v čem recept přesně otevíráš, tj. jestli na internetu nebo v nějaké aplikaci. Níže najdeš návod na základní nastavení na Apple zařízeních, na Android zařízeních a navíc postup při použití aplikace Adobe Reader, které doporučuju nejvíc.
- postup pro Apple najdeš zde
- postup pro Android najdeš zde (je to trochu neohrabanou češtinou)
Postup pro PDF soubory v aplikaci Adobe Reader
Pokud vlastníš různé PDF kuchařky, doporučuju pro jejich otevírání používat aplikaci Adobe Reader. Nejenže budeš mít k těmto souborům jednodušší přístup, ale můžeš si navíc přímo v této aplikaci nastavit, aby se obrazovka nevypínala a nemusíš to dělat trvale v nastavení telefonu, kde bys to po dovaření zase musel/a měnit, protože mít to nastavené pořád není ideální.
Postup
- Otevři v mobilu nebo tabletu aplikaci Adobe Reader a příslušný PDF soubor.
- V horní části je několik ikon, druhá zleva je Nastavení, klikni na ni a pak dole aktivuj přepínač Nevypínat displej.
Pozor! Ani v jednom z těchto případů nesmíš mít nastavenou baterii do úsporného režimu, jinak nebude tato funkčnost dostupná (buď nastavení úplně zmizí nebo bude zašedlé).
2. Nastav si větší písmo
Pokud nemůžeš recept pořádně přečíst, asi toho moc neuvaříš nebo tě to bude zdržovat. Proto je dobré si při vaření zvětšit písmo v receptu tak, aby bylo dobře čitelné i z větší dálky.
Opět záleží, v čem přesně recept otevíráš. Pokud na internetu, tak většinou je v prohlížeči ikonka Písma, kterým se dá písmo zvětšit nebo zmenšit.
Změna velikosti písma v prohlížeči Safari (Apple)
Otevři danou webovou stránku s recepty v Safari, v levém dolním rohu klikni na ikonu s písmenky „AA“, rozbalí se nabídka a v její spodní části klikni na písmenko „A“ v pravé části a klikej tak dlouho, dokud se písmo nezvětší do požadované velikosti.
Změna velikosti písma v prohlížeči Chrome (Android)
Bohužel velikost písma nejde měnit u PDF souborů, zde tedy musíš v případě potřeby zvětšovat pomocí zvětšení celé plochy roztažením prstů od sebe.
3. Dej si oblíbený web s recepty na plochu
Pokud máš nějaký oblíbený web s recepty, který často otevíráš, rozhodně se vyplatí vytvořit si zástupce (ikonu, zkratku) na ploše mobilu nebo tabletu a pak tento web otevřít jedním kliknutím.
Jak přidat web na plochu iPhonu (v Safari)
- Otevři daný web s recepty v prohlížeči Safari.
- Ve spodní části displeje klikni na ikonu „Sdílet“, sjeď dolů a klikni na „Přidat na plochu“ a potvrď.
- Poté se ti objeví ikona webu na ploše telefonu tam, kde je místo. Ikonu si případně můžeš poté přetáhnout na jinou pozici.
Jak přidat web na plochu v Androidu
- návod zde (je to opět trochu neohrabanou češtinou)
4. Zlepši přístup k PDF kuchařce
Pokud máš jednu nebo více e-kuchařek ve formátu PDF, může se stát, že je máš v mobilu nebo tabletu rozházené na více místech a pak nevíš, kde přesně je máš hledat. Proto je dobré používat aplikaci, ve které budeš mít všechny PDF soubory pohromadě.
Tuto funkci dobře plní základní aplikace pro otevírání PDF souborů Adobe Reader, která je volně dostupná pro Android zde nebo Apple zde. PDF soubory se ti do této aplikace sdruží automaticky.
Nicméně můžeš využít i speciálnější aplikace, např. aplikaci Knihy (pro Apple) nebo aplikaci ReadEra (pro Android). U aplikace Knihy je trochu záludnější daný soubor do aplikace dostat, proto přikládám návod.
Jak přidat PDF soubor do aplikace Knihy (na Iphonu)
- Otevři daný PDF soubor z místa, kam se ti uložil nebo stáhl.
- Vlevo dole klikni na ikonu „Sdílení“ a v místě, kde začínají různé ikony, začni přejíždět prstem doleva, dokud nenajdeš ikonu Knihy anebo ikonu tří teček (další) a zde najdi možnost Knihy.
- Po kliknutí na možnost Knihy se PDF soubor automaticky načte do knihovny v aplikaci Knihy.
5. Ochraň mobil nebo tablet před ušpiněním
Když máš ruce špinavé od ingrediencí a mobil nebo tablet bereš do ruky a scrolluješ, jednoduše ho tak upatláš a pak ho musíš drhnout. Dokud jsem neznala následující trik, tak se mi to stávalo snad při každém vaření, hrůza. Řešení je ale geniálně jednoduché. Stačí mobil nebo tablet strčit do sáčku!
Nejlépe se mi osvědčily svačinové sáčky se zapínáním nebo ziplockem, ale funguje to i s potravinářskou fólii. Dotyk po obrazovce se tím nijak neovlivní. Stačí jen zvolit velikost podle velikosti mobilu nebo tabletu a po dovaření mobil nebo tablet ze sáčku zase vytáhnout.
Video, jak zabalit mobil do potravinářské fólie
6. Dej mobil nebo tablet do lepší pozice pro čtení
Mobil nebo tablet, který volně položíš na linku, nemá pro čtení a dotyk úplně ideální pozici. Rozhodně se ti bude se zařízením líp pracovat i číst, pokud ho dáš do stojánku a ještě lépe do úrovně očí. Pokud máš v kuchyni poličky, které jsou v úrovni očí, umísti jednoduše mobil nebo tablet na tuto poličku.
Stojánků na mobily a tablety existuje opravdu velká spousta. Některé se dají naklápět a dokonce připevňovat pod linku, například tento.
Další možností je namontovat stojánek do kuchyňských dvířek (z přední či vnitřní strany). Dokonce můžeš použít samolepicí plastové háčky, do kterých tablet nebo mobil jen zasuneš. Přesný návod na toto levné řešení najdeš zde (anglicky).
Shrnutí
Tak to bylo 6 vychytávek, které ti usnadní vaření s mobilem nebo tabletem v kuchyni. Teď už jednoduše otevřeš svůj oblíbený web s recepty nebo PDF kuchařku, obrazovka ti nebude v průběhu vaření zhasínat, neušpiníš ji, vše pěkně přečteš a jednodušeji se v receptu posuneš na další krok. Věděl/a jsi o všech těchto tricích nebo začneš některý nově aplikovat? Nebo znáš ještě nějaký další? Dej mi vědět do komentáře. 😉
Zdroj úvodní fotky: Food photo created by freepik – www.freepik.com
Komentáře