Dýně Hokaidó má nízkou energetickou hodnotu, vysoký obsah bílkovin, vlákniny, vitaminů a minerálů, a proto se dobře hodí do fitness kuchyně. Velice zdravá jsou i její semínka.
Výhodou oproti jiným druhům dýní je, že se nemusí se loupat, protože slupka tepelnou úpravou krásně změkne. Neošidíme se tak o mnoho cenných látek a barvu výsledného jídla.
Hokaidó má jemnou sladkou lehce oříškovou chuť a používá se na sladké i slané pokrmy. Hodí se do polévek, omáček, marmelád, buchet, dezertů, nádivek, rizota, zapékaných jídel, na grilování, jako příloha atd. Nejradši používám dýňové pyré na sladké dobroty.
Postup, jak zpracovat dýni Hokaidó na dýňové pyré
- Předehřej troubu na 180 °C.
- Dýni umyj, rozpul ostrým nožem a vydlabej semínka. Ty dej stranou.
- Půlky dýně znovu rozpul a dej na plech vystlaný pečícím papírem slupkou nahoru.
- Peč cca 30 minut na 180 °C. Hotová dýně je měkká a dobře do ní zajede nůž i přes slupku.
- Upečenou dýni nechej chvíli vychladnout, rozkrájej ji na menší kousky a dobře rozmixuj. Já používám na veškeré takové mixování sekáček. Pokud je dýně moc studená, tak mixování jde hůř, pomoz si trochou vody.
- Vzniklé pyré vydrží v lednici cca týden, ale můžeš ho i zmrazit do zásoby.
Co můžeš z dýňového pyré připravit?
A co se semínky?
- Než se dýně upeče, tak očisti semínka od dužiny. Pomoct si můžeš namočením do vody.
- Před pečením je dobré semínka nejdřív povařit 10 minut v osolené vodě (1 hrnek semínek, 2 hrnky vody, 2 lžíce soli). Díky tomu slupka změkne a semínka nebudou po upečení tvrdá.
- Očištěná (a případně i povařená) semínka dej na plech vystlaný pečícím papírem a peč 20 – 30 minut na 180 °C. Pokud jsi je nejdříve nepovařila ve vodě, tak to bude déle (40 – 60 minut). Hlídej, aby se nespálily.
- Skladuj je v dobře uzavřené nádobě nebo sáčku se zip lockem na suchém místě.
- Můžeš je pak jíst samostatně, používat do pečiva nebo na ozdobu polévek.
Komentáře
S tou dýní je to super tip
Z dýně Hokaidó vaříme krémovou polévku. Výborná je také nakrájená na kostky, upečená a kombinovaná s ořechy a třeba sýrem. Výborný salát je z dýně Hokaidó, červené řepy, cibule, a to vše pečené s olejem a tymiánem.
Můžete, prosím, uvést přesný recept na salát? Děkuji.
Dýňovo-bramborové noky jsou luxus, udělám si větší dávku, rozhodím do vícero pytlíčků a zamrazím, takový domácí polotovar k nezaplacení k tomu skyr a ovoce….mňááááám.
Super, Míšo, díky za tip na zamražení 😉
Dobrý den, z receptu na pyre je prosím kolik vysledneho pyre? Jestli mi bude stačit jedna dávka na recept s dýnovou omáčkou. Děkuji
Dobry den Lucy, nikdy jsem to nevazila, ale hmotnost vysledku bude priblizne o 20 – 30 % mene nez zayrova. Kazda je navic trosku jinak velika (1 – 2 kg), ale na dynovou omacku urcite bude 1 dyne stacit a jeste dost zbyde.
Dobry den, na jakou teplotu se maji pect ta seminka? Dekuji
Dobry den Veru, taky na 180 C, dopnila jsem to do receptu a jeste jsem tam pridala jeden krok, na ktery jsem prisla az pozdeji a ted se divam, ze jsem ho tu nedoplnila (pred pecenim povarit ve vode). Diky za upozorneni 😉