Obsah
Jestli jste nováčci nebo už pomalý hrnec nějaký ten pátek používáte, přečtěte si tipy, jak z něj vyždímat maximum. Základní principy vaření v pomalém hrnci jsou stejné pro všechny modely pomalých hrnců, takže nezáleží, jaký přesně máte. Na závěr uvádím i pár fitness receptů z pomalého hrnce, které můžete vyzkoušet.
1. Udělejte pro pomalý hrnec dostatek místa
Pomalý hrnec je navržený tak, abyste vaření nemuseli po celou dobu hlídat. Nicméně v rámci bezpečnosti ho umístěte tak, aby kolem něj bylo alespoň 15 cm volného místa. Hrnec se totiž zahřívá a nemělo by se ho nic dotýkat. Hrnec nespálí podložku, ale mohl by poškodit povrch předmětů okolo.
2. Používejte správnou velikost pomalého hrnce
Pomalé hrnce mají různou velikost (objem) a při vaření je potřeba sledovat v receptu i to, pro jak velký hrnec je recept určený. Pokud máte jinak velký hrnec, než je v receptu, musíte tomu přizpůsobit množství surovin, aby byl pomalý hrnec ideálně zaplněný. Minimum obsahu v hrnci je polovina a maximum ¾ hrnce.
Pokud dáte surovin málo, může být výsledek rozvařený, vysušený nebo dokonce připálený. Pokud moc, zase nemusí být vše uvařeno dobře, protože se suroviny uprostřed budou místo vaření napařovat. Nebo se hrnec nebude schopný dostatečně zahřát a mohou se množit bakterie. Při přeplnění může také unikat více vody a cákat kolem hrnce.
Řešením případně může být i pořídit si více pomalých hrnců o různých velikostech. Přečtěte si, jak vybrat pomalý hrnec.
3. Vrstvěte ingredience chytře
Dno a obvod pomalého hrnce jsou nejvíc horké, takže dávejte do hrnce ingredience promyšleně. To, které je nejtvrdší nebo vyžadujete více propečení nebo se vaří déle, dejte naspod a ke stranám. Pokud vaříte maso a tvrdou zeleninu, zeleninu dejte naspod a na ni teprve maso. Pokud vaříte větší a menší kusy zeleniny, ty větší dejte naspod apod. To zajistí, že všechny ingredience budou hotové souběžně.
4. Nedávejte do hrnce zmrazené suroviny
Pokud to jde, nedávejte do pomalého hrnce zmražené suroviny, zejména ne maso. Trvalo by totiž mnohonásobně déle, než by se hrnec dostal na správnou teplotu, a ingredience by tak byly dlouhou dobu vystaveny nebezpečně nízké teplotě, při které se mohou množit bakterie a maso se může kazit.
V případě, že chcete i přesto mražené maso použít, přidejte do hrnce alespoň 200 ml teplé vody nebo vývaru, aby mezi masem a nádobou vznikla tepelná mezivstva, která nádobu ochrání před změnou teplot. Ta by totiž mohla prasknout.
Počítejte, že vložením zmrazené suroviny, prodloužíte dobu vaření minimálně o 2 hodiny u vaření na stupeň High a 4 – 6 hodin u vaření na stupeň Low.
5. Upřednostňujte ideální suroviny
Pro fitnessáky je trošku horší zpráva, že tučnější tužší šlachovitější maso, které obsahuje hodně kolagenu, se do pomalého hrnce hodí nejlépe, resp. takové maso je z něho naprostá pecka. Pokud totiž kolagen uvaříte správným způsobem, což je dlouho, pomalu a ve vlhkém prostředí, rozloží se na jemnou želatinu a výsledek se bude rozpadat na jazyku. Navíc tyto druhy masa bývají i levnější, protože kolagen způsobuje tvrdost a gumovost masa, a to vyžaduje složitější přípravu. Nejvíce kolagenu je obsaženo v nejčastěji namáhaných svalech, což jsou končetiny.
Maso, které obsahuje hodně kolagenu, se perfektně uvaří i vcelku, takže ještě ušetříte práci s krájením.
Pro vaření v pomalém hrnci se nejlépe hodí veškeré hovězí maso, které je třeba připravovat dlouho, zj. kližka, líčka, plec, hrudí nebo žebra. Z dalších druhů masa pak vepřové koleno, vepřová plec, vepřová kýta, jehněčí kýta, ale také kuřecí stehna, kuřecí špalíčky, kuře a kachna vcelku.
Velmi libové maso, které obsahuje málo kolagenu a nevyžaduje dlouhé vaření, si spíše nechejte na jiné úpravy. Samozřejmě můžete ho do pomalého hrnce dát, ale musíte dobře odhadnout dobu vaření, jinak ho můžete vysušit. Riziko vysušení libového masa zmírníte, pokud dáte do hrnce tolik tekutiny, aby maso bylo celé ponořené.
Do pomalého hrnce se dále hodí luštěniny, zj. fazole, protože se musí dlouho vařit, aby změkly.
Pro fitness stravování doporučuji do pomalého hrnce nejčastěji používat hovězí maso, kuřecí a krůtí stehna bez kůže ideálně i s kostí a luštěniny.
Nepoužívejte do pomalého hrnce zeleninu v plechovce, pokud ji nechcete mít rozvařenou napadrť. Pro dlouhé vaření je potřeba tvrdá zelenina. Ta si zachová tvar i strukturu.
6. Suroviny vhodně upravte
Maso na guláše a perkelty krájejte na stejně velké kousky ideálně o velikosti 2 – 3 cm kvůli rovnoměrnému vaření. Maso na plátky krájejte asi 1 cm silné a lehce je naklepejte.
Cibuli není třeba předem smažit či dusit, stačí ji nadrobno nakrájet a dát do hrnce syrovou.
Pokud chcete, aby měl guláš dokonalou barvu, můžete najemno nakrájenou cibuli dát na 3 minuty do mikrovlnné trouby společně s troškou olivového oleje a pak v této směsi papriku nebo gulášové koření rozpustit. Nicméně dobré barvy dosáhnete i bez tohoto kroku, papriku stačí prostě jen přidat do hrnce se vším ostatním.
Pokud je v receptu uvedeno, že máte maso před vložením do hrnce zatáhnout prudkým opečením, udělejte to. Když to neuděláte, nic hrozného se sice nestane, maso se i tak uvaří, ale tolik si nepochutnáte. Zkuste to otestovat oběma způsoby a uvidíte, že výsledná chuť je rozdílná. Zatažením totiž udržíte v mase chuť a šťavnatost. Pokud vám na chuti hodně záleží, vyberte si model pomalého hrnce, který můžete dát i na plotnu.
K luštěninám nepřidávejte sůl, dokud nejsou uvařené, protože sůl způsobuje jejich tvrdnutí.
7. Vařte bez tuku
Pomalý hrnec je ideální pro dietní i fitness vaření, kde se preferuje minimum tuku. Tuk totiž udržuje teplo, takže vaření pak je rychlejší, a to je v pomalém hrnci nežádoucí. Kromě toho tuk může změnit strukturu výsledného jídla. Kvůli připalování tuk v tomto případě také potřeba není, protože se obsah díky vlhku v hrnci nepřipaluje. Pozor je potřeba dávat jen u škrobnatějších surovin.
Při vaření v pomalém hrnci je tedy vhodné nepřidávat žádný tuk. Trocha tuku je v pořádku, ten je většinou v samotných suroviných, ale viditelný tuk na mase odřízněte.
Mleté maso se doporučuje předem osmažit na pánvičce a vyvařený tuk do hrnce nedávat.
Pokud se bez tuku přeci jen neobejdete, stačí přidat 1 lžíci.
8. S tekutinami šetřete
V pomalém hrnci se vaří pomalu a je celou dobu přiklopený, takže se tekutiny nemají jak odpařovat a tedy se neredukují jako při běžném vaření, kdy je třeba tekutiny i několikrát během vaření dolévat. Navíc spousta surovin pustí vlastní šťávu, a proto se v pomalém hrnci hromadí více tekutiny.
Oproti běžnému vaření se do pomalého hrnce dává o 30 – 50 % méně tekutin. Pokud použijete suroviny s vysokým obsahem tekutin, nemusíte do hrnce přidávat tekutiny žádné.
Platí to i pro alkohol. Když vaříte jídlo na plotně při vysoké teplotě nepřiklopené a nalijete do něj alkohol, např. víno, většina se vypaří, než se jídlo dovaří, přičemž v jídle zůstanou jen podtóny alkoholu. To ale neplatí pro pomalý hrnec, kde se tekutiny neodpařují. Alkoholu musíte do pomalého hrnce dávat tedy také mnohem méně, jinak bude výsledek příliš cítit alkoholem a může být hořký. Případně ho úplně vynechejte.
Obecně se v pomalém hrnci používá jen minimální množství vody tak, aby bylo vespodu hrnce, případně dokonce žádná. Nicméně záleží na tom, kolik dovnitř celkem dáváte surovin a jaké. Někdy se může u masa stát, že když nebude ponořené ve vodě, tak bude spíše pečené a vysušenější. Pokud v receptu množství vody není uvedené, budete muset experimentovat. Doporučuji dát vždy spíše méně. Pokud dáte hodně, výsledek bude zřejmě vodnatý, nicméně maso bude šťavnatější. Vodnatost můžete trochu zredukovat tím, že odděláte víko a ještě půl hodiny necháte jídlo vařít na stupeň High.
Také je potřeba připomenout, že čím více obsahují vložené suroviny tuku, tím méně je potřeba tekutin.
9. S kořením a bylinkami to také nepřehánějte
Používá se méně sušených bylinek, koření, soli i pepře, protože dlouhým vařením mění intenzitu. Celé koření pouští chuťe pomalu, zatímco drcené nebo sušené má tendenci chuť ztrácet nebo dokonce hořknout. Chilli prášek, černý pepř, paprika, skořice, kmín, kardamon a koriandr chutnají neuvařené ostře až hořče, ale pomalým vařením se zjemňují.
Všechno koření řaději přidávejte v polovičním množství na začátku vaření, ke konci výsledek ochutnejte a případně dochuťte.
Pokud chcete použít bylinky čerstvé, přidávejte je v receptech, které se vaří krátkou dobu, anebo je dejte až ke konci vaření, tím si zachovají čerstvost a chuť. Dlouhým vařením se totiž rozpadají.
Česnek naopak svoji chuť v pomalém hrnci zintenzivňuje. Místo drcení ho ale krájejte na tenké proužky.
10. Suroviny přidávejte ve správnou dobu
Pokud má být výsledná omáčka hustá a zahušťuje moukou, zahuštění můžete provést už na začátku. Takže mouku nebo škrob rozmíchejte ve vodě a tu přilijte do hrnci společně se vším ostatním. Můžete to provést i půl hodiny před koncem, ale zbytečně nadzvednete pokličku a prodloužíte dobu vaření. Pokud zahušťujete mléčným výrobkem, např. podmáslím, tam je časování opačné – přidejte ho až půl hodiny před koncem.
Mléčné výrobky nemají moc rády zahřívání a platí to i pro pomalý hrnec. V průběhu vaření v pomalém hrnci se obsah nemíchá, takže není dobré přidávat mléčné výrobky jako je mléko, jogurt, kefír nebo podmáslí hned na začátku. V opačném případě se totiž srazí.
Mléčné výrobky přidejte až půl hodiny před koncem vaření. To bude tak akorát, aby se rozpustily a vkomponovaly do výsledného pokrmu.
Mořské plody přidávejte hodinu před koncem vaření, těstoviny 30 minut před koncem, protože ty jsou hotové mnohem rychleji a rozvařily by se. To samé platí o houbách a rychle hotové zelenině jako je brokolice, květák, cuketa, kukuřice a rajčata. Výjimkou jsou loupaná rajčata v plechovce, ty můžete přidat už na začátku.
11. Vařte na správný stupeň a dostatečně dlouho
Nastavení většiny pomalých hrnců zahrnuje nízký a vysoký výkon vaření (Low a High) a udržovací režim teplého jídla (Keep warm).
Stupeň vaření Low i High se stabilizují na stejné teplotě, což je těsně pod bodem varu, čili kolem 95 – 99 °C . Rozdíl je pouze v tom, jak rychle se na tuto teplotu dostanou. Stupeň Low většinou za 7 – 8 hodin, stupeň High za 3 – 4 hodiny. Dvě hodiny vaření na stupeň Low se tedy rovnají jedné hodině na stupeň High. Většina receptů se vaří na stupeň Low. Stupeň High se použivá hlavně pro redukci tekutin na omáčku poté, co z hrnce vytáhnete základní obsah.
Pro maximální bezpečnost z hlediska zdravotního je dobrý nápad vařit první hodinu na stupeň High, aby se co nejrychleji dostala teplota nad bezpečnou hranici 60 °C, a pak snížit stupeň na Low. Tím se stihne vytvořit méně bakterií, nicméně i když to neuděláte, tak v hrnci se vytvoří dostatečně vysoká teplota, která bakterie zničí, pokud budete vařit dostatečně dlouho. Tato metoda vaření na High a následně Low je také užitečná při vaření velkého kusu masa nebo třeba celého kuřete. Většina masa vyžaduje 8 hodin vaření na stupeň Low. Libové maso se uvaří rychleji nez tučnější a prorostlé. Maso s kostí zase trvá déle než maso bez kosti.
Kromě stupně vaření ovlivňuje délku vaření typ jídla, jeho teplota, jeho velikost a tloušťka, množství tuku, množství tekutin, okolní teplota a také druh pomalého hrnce.
Průměrná doba vaření jednotlivých druhů masa v pomalém hrnci
Typ Masa | Hmotnost | Doba vaření na Low | Doba vaření na High |
---|---|---|---|
Hovězí pečené | 1,4 – 1,8 kg | 8 hod | 5,5 hod |
Hovězí dušené | 1,4 kg | 6 hod | 4,5 hod |
Drůběž (celé kuře, krůtí prsa s kostí) |
2,7 kg | 7,5 hod | 6,5 hod |
Vepřové maso (velké části, např. vepřové zadní nebo ramínko) |
2,7 – 3,2 kg | 9,5 hod | 7,5 hod |
Vepřová plec | 1,4 – 1,8 kg | 6 hod | 5 hod |
Ryby* | 900 g | 3,5 hod | 1,5 hod |
*Pokud je ryba přidána až v momentě, kdy je pomalý hrnec plně rozehřán pod bod varu, je hotová za 15 – 30 minut.
Pomalý hrnec se nejmenuje pomalý bezdůvodně. Slabě vroucí ingredience po dlouhou dobu vyluhují lepší chutě. Pro nejlepší výsledky tedy nezkracujte dobu vaření změnou stupně vaření z Low na High.
Na druhou stranu ale zase dobu vaření zbytečně nenatahujte, protože zelenina a některé druhy masa se velmi dlouhým vařením můžou úplně rozvařit.
12. Pro křupavou kůrčičku použijte další metodu
Kuře s kůží pečené v troubě má většinou křupavou kůrčičku. Když ho ale bude vařit v pomalém hrnci, kůže nebude ani trochu křupavá, naopak měkká a gumová.
Pokud jste vyznavači fitness, většinou nepečete maso s kůží a tento bod se vás tedy moc netýká, ale raději zdůrazňuji, že pokud bystě chtěli křupavou kůrčičku, musíte maso po dovaření ještě opéct v troubě nebo na plotně. Pokud máte pomalý hrnec určený i do trouby, můžete ho tam strčit rovnou v kameninové nádobě. Většina těchto nádob snese teplotu do 200 ºC.
13. Nenakukujte dovnitř
Kdykoliv vaříte v pomalém hrnci, line se vůně až k sousedům, což svádí do hrnce nakukovat. Ale odolejte a nedělejte to, pokud to není nezbytně nutné.
Pomalý hrnec vaří jídlo tak, že se uvnitř udržuje určitá teplota. Trvá delší dobu, než se tato teplota v hrnci vytvoří a když nadzvednete víko i na pár sekund, veškeré teplo z hrnce vyletí. Tím se v hrnci sníží teplota a bude trvat, než se znovu hrnec zahřeje. Jídlo pak nemusí být dokonale uvařené nebo bude vaření trvat věčnost.
Každým zvednutím víka prodloužíte dobu vaření i o půl hodiny!
Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete trpěliví a minimálně první 2 hodiny necháte poklici přiklopenou, ideálně však po celou dobu. Pokud ji přeci jenom potřebujete zvednout třeba kvůli zahuštění nebo ochucení, dělejte to opatrně a stůjte od hrnce dál, mohli byste se od horké páry popálit.
Pokud máte pomalý hrnec, který má na poklici bezpečnostní spony a nemá na měm otvor, při vaření je neuzavírejte. V hrnci by mohl vzniknout vysoký tlak a dojít k jeho poškození.
14. Zbytky dejte co nejdříve do lednice
Pomalý hrnec vaří jídlo těsně pod bodem varu mezi 90 – 100 °C. Jakmile jídlo zcela dovaříte a pomalý hrnec vypnete i z módu ohřívání, přestane se v něm sice tvořit teplo, ale teplota začně klesat velmi pomalu, protože kamenina udržuje teplotu déle než jiné materiály. Z hlediska množení baktérií se jídlo bude po úplném vypnutí hrnce udržovat v bezpečné teplotě po dobu 2 hodin. Pokud ho celé nesníte, přemístěte ho co nejrychleji do lednice, čili je žádoucí, aby zchládlo co nejrychleji. Pokud nemáte profesionální lednici, teplé nebo horké jídlo do domácí lednice nepatří z důvodru rizika zapaření, zkysnutí a vyšší spotřeby.
K největšímu množení baktérií dochází mezi 40 – 80 °C. Proto jídlo z kameninové nádoby vyjměte co nejdříve a dejte ho do jiné třeba plastové nádoby, kde zchládne rychleji a poté ho přemístěte do lednice.
Pokud chcete chlazení maximálně zrychlit, můžet napustit do umyvadla studenou vodu, přidat kousek ledu, jídlo zchladit a přesunout do lednice.
Pozor, nedoporučuje se jídlo v pomalém hrnci znovu ohřívat – ohřev je moc pomalý na to, aby usmrtil případné baktérie.
15. Usnadněte si čištění pomalého hrnce
Při vaření v pomalém hrnci se většinou hrnec moc nezašpiní, protože povrch nádoby je velice hladký a v hrnci se vyrábí dost tekutiny, takže se nic nepřipeče. Pokud jste tedy udělali vše správně (správná teplota, správné množství tekutiny, správné množství surovin a správná délka vaření). Neplatí to ale třeba pro fazole, brambory nebo těstoviny, které zanechávají škrobnatý film. Při čištění může pomoct vinný ocet, nicméně abyste hrnec nemuseli po dovaření drhnout, můžete ho vystříkat troškou olivového nebo řepkového oleje ve spreji.
Ještě pohodlnější a pro fitness vhodnější možností jsou sáčky do pomalého hrnce, které do něj vložíte ještě před tím, než do něj naskládáte suroviny. Tyto sáčky pak pomáhají výsledek i vytáhnout z hrnce a můžete v nich jídlo dát i do lednice. Jsou vyrobené ze speciálního zdravotně nezávadného materiálu, takže se nemusíte bát, že se něco závadného dostane při vaření do jídla. Bohužel jsem je zatím nenašla v ČR, pouze v USA. Koupit je nicméně můžete on-line.
Kamenina nemá ráda náhlé změny teplot, proto nádobu neumývejte studenou vodu, pokud je ještě horká.
Tip od čtenářky
Po skončení vaření všechno jídlo vytáhnu a tekutiny pořádně vyškrábu pomocí silikonové stěrky. Pokud se něco připeklo, smíchám trochu jedlé sody s vodou a tuto kašičku rozetřu houbičkou po vnitřku kameninové nádoby. Po asi čtvrt hodině kašičku setřu houbičkou namočenou v teplé vodě a doleštím papírovou utěrkou.
16. Vařte jednoduše
Jednou z výhod pomalého hrnce je, že může minimalizovat dřinu spojenou s přípravou jídla. Musíte si ale vybírat jednoduché recepty, které nevyžadují spoustu kroků před nebo v průběhu vaření. Jasně že v něm můžete udělat i složitější recepty, ale pomalý hrnec má hlavně šetřit čas. Abyste naplno využili časovou úsporu, vybírejte si hlavně recepty, které vyžadují jen základní přípravu jako je nakrájení zeleniny, očištění tuku a zatáhnutí masa.
Moje oblíbené recepty z pomalého hrnce s rychlou přípravou
Zdroje informací
- https://bionaire.cz/crockpot/recepty/index.htm
- http://www.toplekar.cz/archiv-clanku/jak-se-zbavit-bakterii-pri-vareni.html
- https://www.tyden.cz/rubriky/relax/apetit/nenechavejte-jidlo-chladnout-na-plotne-radi-sefkuchar-david_227630.html
- http://zeny.e15.cz/clanek/pro-zdravi/pomale-vareni-v-pomalem-hrnci-setri-vas-cas
- http://www.mashed.com/41195/11-mistakes-everyone-makes-using-slow-cooker/
- http://www.mashed.com/37679/heres-right-way-use-crockpot/
- http://www.crock-pot.com/service-and-support/product-support/product-faqs/product-faqs.html
- https://www.westonaprice.org/health-topics/childrens-health/the-slow-cooker-rules/
- https://www.thespruce.com/crockpot-101-483001
- https://www.thespruce.com/tips-on-buying-and-using-a-slow-cooker-909585
Komentáře
O koupi pomalého hrnce uvažuji. Doposud jsem používala malou troubu a časovací zásuvku a stejným způsobem jsem v ní vařila polévky, guláše, dušené maso, luštěniny a podobně. Takže by mě zajímalo, zda to nevyjde nastejno. Jsem už v důchodu, takže s vařením nemusím spěchat. Papiňáky leží ve skříni už několik let. Nejsem si jistá, zda se kup vyplatí, nemám na mysli finančně, ale co se chuti jídla týká.
Děkuji za názory a všem přeji hezký den.
Babča Lenča.
Zajímavý dotaz. V té troubě vaříte pomalu nebo normálně? Já jsem nikdy nevařila v troubě „pomalu“, takže chuťově to nedokážu srovnat. Je to ale každopádně trochu jiná chuť než z hrnce při vaření na plotně, ale není to zase tak šíleně rozdílné. Je to takové víc šťavnaté a zemité. Hlavní výhoda pomalého hrnce je to, že se od něho může úplně odejít a zároveň je to energeticky hospodárné. Na co se jednoznačně pomalý hrnec vyplatí, jsou vývary, protože hovězí se na plotně táhne 3 – 4 hodiny, v hrnci 6 – 8, ale můžu jít klidně spát nebo úplně odejít z bytu a vůbec se o to nestarat, a zároveň šetřím energii, protože pomalý hrnec má velice malou spotřebu. Druhá věc je vyšší šetrnost k vitamínům, protože se to vaří na nižší teplotu a všechno zůstává v hrnci, který je neustále přiklopený. Jinak veškeré výhody jsem sepsala do článku zde. Takže ve Vašem případě bych se asi nejvíce orientovala podle toho, jestli mi to ušetří finance. Pokud často vaříte jídla, která se vaří dlouho, což je převážně hovězí, vývary, vepřové koleno ap., pak by se Vám to zřejmě vyplatilo.
Děkuji za odpověď. Zrovna včera jsem vařila v té troubě vývar z hovězí masa. Troubu jsem nastavila na cca 90°C a časovací zásuvce čas od jedné ráno do sedmi hodin. Takže se domnívám, že efekt bude přinejmenším podobný, jako v PH. Ještě jednou děkuji a přeji Vám hezký den.
Lenka Jüngerová
No myslím, že bude velký rozdíl ve spotřebě elektřiny, trouba má příkon minimálně 2000 w a pomalý hrnec myslím od 120 do 250 w. Takže i když vám hrnec bude vařit 8 hod, vyjde vás to na pár korun.
Dobrý den, děkuji za pěkný článek, dozvěděla jsem se užitečné věci. Ale překvapilo mě, že u luštěnin nezmiňujete problém s toxiny. Četla jsem, že některé syrové luštěniny, například červené fazole, se nedoporučují vařit ve slowcookeru bez předchozího předvaření klasickou metodou – myslím, že se doporučuje deset až patnáct minut prudkého varu, aby se zneutralizovaly jedovaté látky, které nižším teplotám odolávají. Poté je možné je přemístit do slowcookeru a dovařit v něm. Máte k tomu nějaké informace?
Dobrý den Magdo, díky za pochvalu i zajímavý podnět. Nevíte, kde přesně jste tu informaci našla? Popravdě o toxinech v nepovařených luštěninách nevím, vím jedině o tom, že by se měly namáčet před vařením, aby byly lépe stravitelné. Takže k tomu bohužel nemám zatím žádné vědecky podložené stanovisko, ale pokusím se to nastudovat.
Tak jsem se na to dívala v anglických zdrojích a podle mého bádání z Wikipedie a několika studií by vaření luštěnin, které obsahuji toxiny, mělo být v pomalém hrnci bezpečné v případě, že teplota dosáhne alespoň 80 stupňů Celsia a vaří se alespoň 2 hodiny, což splňuje i vaření na low. Pro jistotu bych volila vaření na high. Přikládám i odkazy na zdroje a studie, ze kterých jsem čerpala, ve Wikipedii jsou také odkazy na studie: https://en.wikipedia.org/wiki/Phytohaemagglutinin + https://sci-hubtw.hkvisa.net/10.1111/j.1365-2621.1983.tb14831.x
Děkuji, podívám se na to. Narazila jsem na to, myslím, tady: https://motherwouldknow.com/is-it-safe-to-cook-beans-in-a-slow-cooker/
Tak jsem ještě dohledávala a FDA právě před vařením bez předchozího namáčení a předvaření varuje. Tak nevím. V odkazu je i citovaná příslušná publikace FDA.
To jsem právě našla taky, ale zase ta starší studie, na kterou jsem odkazovala, to vyvrací. Možná jsou ještě nějaké novější studie, které zase vyvrací tuto, ale jelikož suchý fazole skoro nevařím a navíc existuje metoda v normálním hrnci, tak pro mě nemá smysl investovat další čas do bádání studií, protože to je většinou na x dní či týdnů. 🙂 Při psaní tohoto článku jsem každopádně žádné studie nezkoumala, jela jsem ze zdrojů na netu a v Americe fazole v pomalým hrnci vaří hodně lidí, o čemž svědčí i některý foodblogy. Asi bych to zase tak nehrotila a buď věřila té staré studii nebo je hold vařila v normálním hrnci. Navíc si nemyslím, že by to mělo horší zdravotní účinky než chemikálie a éčka v potravinách.
Dnes mi došel hrnec na pomalé vaření, bohužel veškeré návody jsou v cizím jazice , je mi 83 roků tak ted nevím jestli se hrnec sám vypne nebo ho musím hlídat to ostatní nějak snad zjistím
Dobrý den Richarde, v první řadě klobou dolů, že ve Vašem věku dokážete takto v pohodě používat internet a zkoušíte i nové věci, to je super. Co se týče vypínání pomalých hrnců, ve většině případů ho nemusíte nijak hlídat, stačí nastavit čas vaření a jestli chcete vařit pomaleji (low) nebo rychleji (high) a jakmile vaření doběhne, tak se automaticky přepne do módu ohřívání, které trvá nějakou dobu, a pak se hrnec úplně vypne. Záleží na konkrétní značce a typu. U některých se dá i nastavit, aby se to do módu ohřívání vůbec nedávalo a hned se to vypnulo. Jaký přesně máte hrnec? Zkusím to najít na internetu, jak to je přesně pro Váš model.
Děkuji za správu, jedná se o značku CHup CHup EL SABOR FUEGO LENTO 5,5L nemá časovač.
Jestli nemá časovač, tak v tom případě se obávám, že to musíte opravdu sám vypnout po daném čase vaření. Doporučuju dokoupit si časovací zásuvku – tady je odkaz.
přeji hezký den a děkuji za správu, jste velmi ochotníavzhledem k Vaší stránce jsem objevil alespon některé věci co potřebuji vědět, zásuvku pro jistotu koupím a děkuji za typ. Ještě jednou děkuji Richard
Nemate vubec zac, rado se stalo, at hrnec dobre slouzi a vykouzli spoustu dobrot 😉
Dobrý den, koupila jsem si pomalý hrnec Sencor SPR 5500ss. V reklamním videu je uvedeno, že v něm jde upéct i buchta. Bohužel ale nikde není návod, jak postupovat. Nevíte náhodou někdo, jak to udělat? Děkuji za odpověď Monica ( je mi 70 let a je bezva, že nemusím hlídat čas)
Dobrý den, pomalý hrnec jsem na pečení sladkého nikdy nepoužila, takže neporadím (podle mě je to i blbost teda, ale když nemáte k dispozici troubu nebo mikrovlnku, tak asi i to je možnost). Zkuste se spíš optat ve Facebookových skupinách, na pomalý hrnec jich tam je několik.