Obsah
3 hlavní důvody, proč jíst lněné semínko
- zlepšuje trávení – je vhodné proti zácpě a hemeroidům
- zlepšuje vlasy a nehty
- snižuje cholesterol v krvi a tím riziko srdečních onemocnění
Co obsahuje lněné semínko
- bílkoviny
- vlákninu
- omega 3 a omega 6 mastné kyseliny (lněný olej, kyselina linolová, alfa-linolenová a olejová)
- vitamíny – B, B3, C, E F
- minerální látky – vápník, hořčík, draslík, zinek, železo, jód, fosfor, mangan, selen
- lignany a antioxidanty
Jak konzumovat lněné semínko
Přírodně – nedrcené lněné semínko
Ve své původní pevné formě je lněné semínko tězko stravitelné. Pokud ho chcete konzumovat celé, musíte ho velice dobře rozkousat, jinak hrozí, že projde organismem a nevstřebá se.
Drcené nebo mleté lněné semínko
Pro využití všech benefitů lněného semínka se doporučuje konzumovat ho v drcené nebo mleté formě. Pouze takto „otevřený“ len umožňuje zhodnotit všechny nutriční látky, které obsahuje.
Nicméně tuk v lněném semínku je citlivý na teplotu a má sklon k oxidaci, která ho znehodnocuje (žluknutí). Po rozemletí nebo rozdrcení je tedy třeba semínko co nejrychleji spotřebovat, nejlépe ihned nebo uchovat v lednici v neprodyšné nádobě maximálně 2 dny.
Lněné semínko namelte až těsně před použitím například v mlýnku na kafe.
Mleté nebo drcené semínko se přidává do jídla a nápojů, např. na vafle, lívance, palačinky, sladké knedlíky, dortíčky, do kaší, jogurtů, tvarohu, ale i do těsta, salátů, pomazánek, polévek, džusů a koktejlů. Slouží i jako efektní ozdoba jídla.
Nálev z lněného semínka
Jednu lžičku lněného semínka zalijte 500 ml studené vody a nechejte přes noc louhovat, případně horkou vodou a nechejte louhovat aspoň 15 minut. Nálev se konzumuje i se semínky a vytvořeným slizem, semínka je ale i tak potřeba dobře rozkousat. Nálev můžete zamíchat do jogurtu nebo tvarohu, kaší, těsta, pomazánek, džusů a koktejlů.
Lněný olej
Lněný olej si můžete vyrobit doma, pokud máte speciální lis na olej. Pak ho musíte skladovat v lednici a co nejdříve spotřebovat. Jinak se dá koupit v obchodě. Doporučuje se 1 – 2 lžíce denně a přidává se na studenou kuchyni, např. do salátů.
Jaké lněné semínko vybrat
Doporučuji již namleté lněné semínko, které je baleno v ochranné atmosféře bránící oxidaci, kdy si ušetříte práci s mletím. Když takové semínko pak uskladníte v neprodyšné nádobě v lednici, vydrží až 14 dní.
Toto splňuje mleté lněné semínko Semix, které obsahuje navíc i kešu ořechy a dýňové semínko.
Komentáře
DÁVAJTE SI POZOR, AKÉ ĽANOVÉ SEMIENKA KUPUJETE.
Vedeli ste, že pre liečivé účinky ľanových semienok a oleja je kľúčový pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín? Optimálny pomer omega-3 a omega-6 je 3 : 1. No niektoré odrody majú vyšší podiel omega-6 mastných kyselín a olej z nich je stabilný a chutný ale nie vhodný na liečbu a naopak podporuje rozvoj zápalových ochorení.
Súčasné odrody ľanových semienok:
pomer 3 : 1, odroda: Natural, Recital, Baladin, Kaolin, Flanders, Libra
pomer 1 : 1, odroda: Raciol
najhorší pomer 1 : 12, odroda Amon, Jantar, Lola
Často však odroda nebýva na obale uvedená, preto si dobre vyberajte, po akých semienkach a olejoch siahnete!
napiste mi, poskytnem zdroje na dobre odrody 🙂
Dobrý den, kupuji lněné semínko v Kauflandu, odrůda tam napsaná není, na obale je napsáno Brown Flax seed. Semínka jsou celá, doma si ho sám melu na mlýnku na kávu. Každý den, jedna polévková lžíce. Večer zaliju vodou a ráno po snídani vypiju. Je toto semínko vhodné?
Dobry den, toto bohuzel ja neumim posoudit, takze pokud neodpovi pan, ktery tu psal, tak tezko rict. Urcite i zalezi, z jakeho duvodu ho vlastne berete, pokud kvuli vlaknine, tak to by melo byt v pohode. Jinak ja obaly lenynch seminek taky nestuduju a pouzivam takove, na ktere narazim, pokud nemaji uz to namlete od Semixu.
Beru to spíš kvůli tomu, že na lněné semínko je samá chvála a hlavně obsahuje omega 3,6 a ještě spoustu dalších vitamínů. Z toho Kauflandu vypadá na pohled hezky a není drahé. Tak to budu považovat za vhodné. Děkuji Vám.
Odrůdy podle obsahu omega 3:
https://www.strucne-zdrave.cz/lnena-seminka/
děkuji za informace😊
Lněné semínko používám již několik let, pomohlo mi při léčbě artritídy.
Při léčbě artritidy a jak jste ho pouzival
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat, zda je vhodné používat mleté lněné semínko na pečení (lívance, buchta, vafle) pro zachování jeho benefitů? Jak bylo zmíněno tuk (omega 3 a omega 6 mastné kyseliny) je citlivý na teplotu a dochází ke žluknutí tedy ke znehodnocení živin. Sama jej používám na pečení právě kvůli vysokému obsahu omega 3. Děkuji
To je zajímavý dotaz, Marki. Mrkla jsem, jestli k tomu nenajdu nějaké studie. Tak jsem našla třeba zde: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6567199/ (tam je odkaz na přesně tu studii, reference 9). Podle této studie záhřev do 178 °C neničí Omega 3 ve lněném semínku (konkrétně ALA = kyselina alfa-linolenová), naopak spíš dochází k ochraně. Ono je totiž něco jiného, když vystavíte oleje přímému žáru na pánvičce a ještě vysokým teplotám, než když je to uvnitř něčeho pečeného, kde nepůsobí to teplo přímo. Tedy pečené věci v troubě určitě bez problémů, u těch lívanců a vaflí se dá dost blbě změřit teplota, ale zase se to peče opravdu krátce, takže taky si myslím, že by to neměl být problém. Olivový olej extra virgin se dá taky zahřívat po krátkou dobu na nižší teploty na pánvičce bez negativních dopadů, takže si myslím, že to platí i pro olej ve lněném semínku.
Děkuji za Váš research a velmi užitečnou odpověď 🙂
Koupila jsem si v drogerii Rossmann ener Bio lněné semínko, balené v ochranné atmosféře a je tam napsáno: Používat pouze k vaření a pečení, nekonzumovat v syrovém stavu. Vždy jsem si připravovala pomleté lněné semínko bez další úpravy. Musí se tedy tepelně upravovat před konzumací? Děkuji.
Dobrý večer Ilono, všeobecně je spíše lepší ho tepelně neupravovat, stačí ho pomlít, případně zalít horkou vodou nebo dát do vody namočit. Pomleté je ale potřeba uchovávat v neprodyšné nádobě v lednici a co nejdříve spotřebovat, jinak žlukne. Když se na to lněné semínko, o kterém mluvíte, u nich na webu, tak tam mají napsané protichůdné informace. V popisu mají toto: BIO lněná semínka, drcená, loupaná se stanou skvělou přísadou do vašich pokrmů. Vhodná na pečení, do müsli, jogurtu, tvarohu, na zjemnění zeleniny či jako ozdoba do salátů. Ale pak v upozornění maji toto: Lněná semínka mají vysokou bobtnací schopnost. Proto konzumujte spolu s dostatkem tekutin. Výrobek nepoužívejte v syrovém stavu. Určeno pouze pro pečení a vaření. Popravdě nevím, proč to tam mají uvedené, smysl to moc nedává (ledaže by měli namysli semínko zcela nepomleté), takže spíš je potřeba směrovat ten dotaz na výrobce.