Obsah
Vařená vejce se nejčastěji používají do zeleninového salátu, nakrájená na pečivo nebo naměkko ke snídani, na pomazánky a pak samozřejmě na Vánoce do bramborového salátu a na Velikonoce pro koledníky. Vejce vařím opravdu často, takže s nimi mám dost zkušeností.
Jak se liší vajíčka na měkko, na hniličku a na tvrdo?
- Vejce na měkko – tekutý žloutek a bílek může být také mírně tekutý
- Vejce na hniličku – táhlý žloutek a tuhý bílek
- Vejce na tvrdo – tuhý žloutek i bílek
Jak ovlivnit výslednou barvu a konzistenci žloutku?
Konzistence uvařeného vejce se reguluje teplotou vody a dobou vaření. Bílek i žloutek se začínají srážet při teplotě nad 60 stupňů. Ideálně uvařené vejce má tmavě žlutou až zlatavou barvu a krémovou strukturu žloutku. Čím déle vejce vaříš, tím je žloutek světlejší, dokonce může být až našedlý, namodralý nebo nazelenalý. Změna barvy je způsobena vlivem sloučenin železa a síry. Také struktura je delším varem více narušená. Změna barvy a struktury může také být zapříčiněná tím, že vejce po uvaření důsledně nezchladíš. Na chuť ale nemá barva a struktura žloutku velký vliv.
Jak dlouho vařit vejce?
Všeobecně vaření vajec trvá 2 – 14 minut. Záleží na tom, zda vejce ponoříš do studené nebo do vroucí vody a jakou chceš výslednou konzistenci. Oba způsoby jsou možné, já preferuji ponoření do studené vody. V tomto případě ale musíš sledovat, kdy voda začne vřít. Zkoušela jsem vejce dávat vařit i do vroucí vody, ale téměř vždy nějaké praskne. Vejce totiž musí mít pokojovou teplotu a já je nikdy nevytáhnu z lednice dopředu. 🙂
Postup při ponoření vejce do studené vody
- Vejce dej do hrnce se studenou vodou. Vody tak akorát, aby byla vejce ponořená.
- Přiveď vodu k varu, dokud se na hladině nebudou dělat velké bubliny.
- Jakmile voda začne vřít, hrnec odstraň z ohně a přikryj ho pokličkou.
- Vejce nechej v hrnci po dobu 6 – 14 minut podle toho, jakou chceš výslednou konzistenci (viz infografika výše). Na měření času používám digitální kuchyňskou minutku.
- Jakmile uplyne uvedený čas, ihned vejce zchlaď v ledové vodě nebo pod tekoucí studenou vodou pár sekund. V případě vejce na tvrdo 1 – 2 minuty.
Postup při ponoření vejce do vroucí vody
- Vejce dej do hrnce se studenou vodou. Vody tak akorát, aby byla vejce ponořená.
- Vejce vytáhni, vodu osol nebo do ní dej ocet a přiveď k varu.
- Jakmile voda začne vřít, pomocí lžíce do ní vlož opatrně vejce.
- Vejce nechej pozvolna vařit bez pokličky 2 – 10 minut podle toho, jakou chceš výslednou konzistenci (viz infografika výše). Na měření času používám digitální kuchyňskou minutku.
- Jakmile uplyne uvedený čas, vejce vytáhni a ihned zchlaď v ledové vodě nebo pod tekoucí studenou vodou pár sekund. V případě vejce na tvrdo 1 – 2 minuty.
Vejcovar uvaří vejce nejlépe a ušetří ti práci
Za mě je vůbec nejlepší způsob vaření vajec použít elektrický vařič vajec. Je to rychlé, jednoduché, vejce jsou perfektně uvařená a krásně se loupou, aniž bys je musela zchladit studenou vodou. Různým množstvím nalité vody reguluješ, zda vajíčka chceš natvrdo, naměkko nebo na hniličku. Výhodou také je, že se přístroj sám vypne, takže to vůbec nemusíš hlídat.
Je možné vejce uvařit v mikrovlnce?
Možná tě napadlo, že by vejce mohlo jít uvařit i v mikrovlnné troubě. To je určitě možné bez skořápky, ale se skořápkou se vejce v mikrovlnce vařit nedoporučuje. Ve většině případů totiž exploduje. Možná by se ti to mohlo podařit bez exploze, když ho budeš vařit ponořené ve vodě, nicméně lidé, kteří to zkoušeli, neměli stoprocentní úspěšnost. Někdy se uvařilo v pořádku a někdy explodovalo.
Jak zajistit, aby vejce při vaření neprasklo?
Aby vejce při vaření neprasklo, doporučuji použít tyto triky:
- Vejce před vařením vytáhni s dostatečným předstihem z lednice a nechej je ohřát na pokojovou teplotu.
- Do vody dej sůl nebo ocet. To zajistí, že když vejce přeci jen praskne, bílek nevyteče.
- Širší konec vejce propíchni špendlíkem nebo ostrým tenkým hrotem.
- Vejce začni vařit ve studené vodě.
Jak si usnadnit oloupání uvařených vajec?
Vejce po uvaření rychle zchlaď v ledové vodě nebo pod studenou tekoucí vodou několik sekund. Pokud vaříš vejce na tvrdo, tak je nechej ponořené 1 – 2 minuty.
Jak dlouho vydrží uvařená vejce?
Paradoxně vařená vejce mají kratší trvanlivost než vejce syrová. Var totiž odstraní ze skořápky ochrannou vrstvu, takže se do vejce snadněji dostává vzduch a bakterie. Neoloupaná uvařená vejce, která budeš skladovat v lednici při teplotě 5 – 10 °C, jsou bez problému poživatelná 10 – 14 dní. Pokud je dáš do lednice oloupaná, vydrží maximálně 5 dní. Jestli jsi ale vařená vejce nechala na dekoraci mimo lednici, sněz je co nejdřív, vydrží maximálně 3 dny.
Jak prodloužit trvanlivost uvařených vajec?
Po uvaření vejce rychle zchlaď v ledové lázni nebo alespoň ve studené vodě. Po úplném vychladnutí je neoloupaná dej co nejdříve do lednice, ideálně v uzavřené dóze, a to co nejvíce dozadu, kde je nejchladněji. Nedávej je do dveří, to je totiž kvůli otevírání nejteplejší místo. Pokud pro usnadnění konzumace chceš uvařená vajíčka dát do lednice už oloupaná, zabal je po oloupání do potravinové fólie a uskladni také v uzavřené dóze.
Jak poznat zkažená vařená vajíčka?
Pokud sníš kazící se vajíčka, můžeš mít nepříjemné střevní potíže. Než se tedy pustíš do spotřeby vařených vajec, ujisti se, že nejsou zkažená. Vařené vejce oloupej a přičichni k němu. Zápach je nejlepší indikátor. Pokud vejce zapáchá jako síra nebo jinak nevábně, vyhoď ho. Pokud si nejsi jistá, rozkroj ho a ochutnej. Podle barvy žloutku uvařené zkažené vejce nepoznáš, a to ani když je žloutek nazelenalý, což signalizuje pouze příliš dlouho vaření vejce.
Moje 3 oblíbené recepty z vařených vajec
Další recepty, kde využiješ vařená vejce, najdeš v článku 15 fitness receptů, kde využiješ vejce natvrdo
Dej mi vědět do komentáře, jaký způsob vaření vajec používáš ty. 😉
Zdroje informací
- https://www.zbynekmlcoch.cz/texty/jidlo-strava/jak-dlouho-varit-vejce-na-mekko-na-hnilicku-a-na-tvrdo-pocet-minut-rady-tipy
- https://www.kucharkaprodceru.cz/jak-uvarit-vejce/
- https://blog.hellofresh.com/perfect-boiled-egg/
- Food photo created by foodiesfeed – www.freepik.com/
Komentáře
Díky za podrobný návod, nikdy se mi vajíčka na tvrdo nepovedly tak dobře jak podle tohoto návodu. 🙂 A vždycky zápasím nejvíc s loupáním, takže vážně uvažuju o tom vařiči vajec.
Díky 😉 Ten vejcovar fakt doporučuju, je to super věc, vajíčka jdou nádherně oloupat a mají i super konzistenci vevnitř.
Zdravim,
dodam, ze pokud pridate do vody kousek citronu, mel by byt konec se slozitym loupanim (obvykle na tvrdo) citron totiz zmekci skorapku a lze ji snadno sundat vicemene napoprve… ovsem v praxi jsem to zatim nevyzkousel, nedavno jsem to videl na YT a veril bych ze to funguje 🙂
Dobry den, diky za doplneni, v clanku mam ocet, ktery je kysely, takze ten citron bude asi fungovat na stejne bazi.
žloutek obsahuje i lecitin
Nejlepší návod co jsem našel – v podstatě je to vědecké pojednání o vaření vajíček 🙂 děkuji