Obsah
Alčo, jak a proč ses dostala ke cvičení v posilovně?
Vždycky jsem byla štíhlá, při své výšce 180 cm vážím plus mínus 60 kg, ale v pubertě jsem měla spíš takové měkké tělo bez svalů, totálně placatý zadek, kulatý obličej a žádný sixpack. 🙂 Velkým impulzem ke změně byly navštěvy mého bratrance, který cvičil a odebíral časopis Muscle & Fitness. Hltala jsem každou stránku a mým cílem bylo vypadat jako známé fitness závodnice Cory Everson a Timea Major. V osmnácti jsem proto zavítala poprvé do fitka, kam chodím pravidelně dodnes.
Máš trenéra? Jak vypadají tvoje tréninky?
Vždy jsem ve fitku měla trenéra, sama trénuji jenom výjimečně. Jedním z mých trenérů byl třeba Karel Frýd, kterého si určitě spousta lidí pamatuje z reality show Big Brother. V posledních letech jsem se zaměřovala na udržení mé formy, zpevňování zadku a zvětšení horní části těla. Aktuálně je mou trenérkou Adéla Manová. Každý trenér má své metody trénování a představy o jídelníčku, ale všichni lidé nejsou stejní a každé tělo reaguje jinak, takže trenéra jednou za čas změním.
V posilovně teď cvičím 2× – 3× týdně. Na začátku tréninku se zahřeju 10 minut na kole a pak jdu na stroje a jedu velké váhy. Bez zátěže se svaly budovat nedají. Ale cvičím navíc i doma, 1× – 2× týdně, s gumama nebo HIIT a používám i závaží na nohy a zátěžovou vestu.
Které cviky na břicho považuješ za nejúčinnější? Nebo se takové buchty pečou hlavně v kuchyni?
Břicho je hlavně o stravě. I když ho budete cvičit denně a strava nebude správná, nikdy tam ty buchtičky neupečete. 🙂
Děláš i nějaké jiné sporty?
V létě ráda jezdím na in-line bruslích a v zimě lyžuju. Chvíli jsem se věnovala i pool dance, ale kvůli problémům s ramenem jsem musela přestat. Sportuju hlavně kvůli sobě a baví mě to. Teď se snažím na svém Instagramu ukazovat, že i po porodu mohou maminky vypadat dobře.
Tvoje postava se sportem pěkně vytvarovala. Kdy ses rozhodla jít na soutěž a proč?
Už v osmnácti jsem snila o tom stát jednou na soutěžních prknech mezi fitnesskami. Sen jsem si splnila až po skoro 20 letech, v roce 2017, kdy jsem se zúčastnila dvou soutěží v bikini fitness, ve Vídni a v Barceloně, což byl nápad trenéra.
Příprava na soutěž trvala asi půl roku a byla pro mě náročná hlavně po stránce stravování, dělalo mi problém jíst najednou tolik jídla. Nešlo ani tak o to vyhrát, veděla jsem, že moje forma nebyla stoprocentní, nebyla jsem úplně souměrná, ale touha tam stát byla silnějsí. Jelikož jsem úplně jiný typ postavy než asi vetšina holek (nezadržuju vodu, tuk mi jde dolů rychlostí meteleskum bleskum), předsoutěžní dietu jsme nějak zvlášť neřešili. Nepostoupila jsem sice mezi finalistky, nicméně každá zkušenost je dobrá a nepřenosná, takže jsem moc ráda, že jsem si to mohla vyzkoušet. Nicméně nebyla to žádná procházka růžovou zahradou a navíc jsem po závodech měla problémy se zažíváním. Díky této zkušenosti jsem si uvědomila, že závodění není nic pro mě a že už se k němu nevrátím. Každopádně bez psychické a finanční podpory manžela i dcery Adélky bych si na prkna nestoupla, takže hlavně jim patří velké díky!
Na tvojí vyrýsované figuře se velkou měrou podílí i vhodné stravování. V čem spočívá?
Jím hlavně zdravé průmyslově nezpracované potraviny, vyhýbám se smaženému a tučnému jídlu. Nepřeháním to se sacharidy, sladké jím také minimálně a snažím se vyhýbat umělým sladidlům. Naštěstí mi nikdy nedělalo problém jíst zdravě, ale byla jsem zčásti nucená i ze zdravotních důvodů. V šestnácti jsem měla zánět slinivky břišní a bylo mi doporučeno vyřadit z jídelníčku smažené a tučné jídlo. Neznamená to ale, že si kupuji vše s označením „nízkotučné“. Třeba mléčné výrobky jím polotučné. Nejím ale třeba sladké pečivo, což jsou zbytečné tuky navíc. Naštěstí mi ani nechutná. V poslední době experimentuji i s vegetariánskou a veganskou stravou a mám pocit, že se na ní cítím lépe, takže maso začínám trochu omezovat.
Počítaš kalorie?
Od dob, kdy jsem zkusila soutěž, se stravuji intuitivně, žádné kalorické tabulky, žádné počítaní maker. Asi jeden rok jsem to ale praktikovala, byla jsem do toho úplně zblblá, pohltilo mě to a pořád jsem přemýšlela, co ten den budu jíst, kolik, ubírala jsem si po gramech jídlo nebo naopak přidávala, trošku jsem z toho magořila. Teď neřeším, kdy a co si dám a v jakém množství, jím, na co mám chuť, ale vybírám si zdravá jídla. A cítím se mnohem líp. Jinak chci podotknout, že jsem nikdy neměla výživového poradce nebo od někoho sestavený jídelníček, stravuji se čiště podle vlastního rozumu.
Můžeš nám nastínit svůj jídelníček během celého dne?
Přes týden jím 4× denně, protože vstávám v šest ráno, o víkendu vstávám až v osm, takže jím jenom 3× denně. Snažím se jíst pestře a střídám různé typy potravin. Můj denní jídelníček vypadá například takto:
Snídaně | 2 žloutky, 3 bílky, špenát, šunka, plátek chleba, občas i plátek sýra anebo ovesná kaše (40 g ovesných vloček, 2 datle, mandlové mléko, ovoce, lžíce ořechového másla, ovoce) |
---|---|
Oběd | 150 – 180 g kuřecího nebo krutího masa, rýže, zelenina (o víkendu často 10 ks sushi) |
Svačina | palačinky nebo jogurt ovesnými s vločkami, ovocem a ořechovým máslem |
Večeře | ryba nebo maso a zelenina (komplexní sacharidy přidávám jen podle pocitu hladu a chutí) |
Jím tak hodinu a půl před cvičením. Těsně po tréninku nejím nic, vždy mám do 45 minut komplexní jídlo. Snažím se pít 2,5 litru tekutin denně. Piju hlavně vodu a čaj.
Používáš nějaké doplňky stravy nebo suplementy?
Užívám Koenzym Q10 od Bioaktiv, CLA Scitec, Pure Omega 3 od Prom-in a Vápník-hořčík-zinek MedPharma. Pro podporu cvičení beru glutamin od Extrifitu. Občas peču z proteinového prášku značky Extrifit a MyProtein.
Čím sladíš?
Čaj ani kávu si nesladím. Při pečení používám med, čekankový sirup, kokosový cukr, případně protein. Dřív jsem hodně používala bezkalorické sirupy a jedla různé proteinové snacky, teď už jenom velice výjimečně. Umělá sladidla podle mě dělají binec v těle, proto už omezuju i protein. Navíc mě nafukuje a myslím si, že z umělých sladidel se mi tvořila celulitida na stehnech.
Po čem sáhneš, když máš chuť na sladké nebo skleničku?
Naštěstí nejsem moc na sladké. Co ale miluju a na čem ujíždím, je čokoláda a cokoliv čokoládového. Hořkou čokoládu jím pravidelně každý den ke kávě, kostičku nebo dvě. O víkendu měním čokoládu za čokoládový dortík a tříkrát týdně jím kolem deváté večer zmrzlinu. Občas si dám proteinovou sušenku Lenny & Larry’s, ale tu mám tak na 10×, je obrovská. 🙂 Alkohol piju výjimečně, když už tak maximálně 2 deci vína nebo šampaňského.
Vyžaduje tvoje stravování hodně času v kuchyni?
Jídlo si připravuji zásadně sama. Vařím denně nejen pro sebe, ale i pro dceru Adélku a svého muže, kterému chystám jídlo do krabiček. Obědy vařím v neděli na 2 – 3 dny a pak ve středu na další 2 dny. Svačiny a večeře připravuji těsně před podáváním. Snažím se vařit rychlá a jednoduchá jídla tak, abych nestrávila v kuchyni více jak hodinu a půl denně. O víkendech chodíme na obědy do kvalitních restaurací, kde si vybírám většinou steak, rybu nebo sushi. Žádné fastfoody.
Zamrazuješ jídlo? A v čem ho ohříváš?
Navařené jídlo nikdy nezmrazuji. Nechávám ho v lednici a před podáváním ohřívám v troubě, která je kombinací mikrovlnné a klasické trouby. Ale ráda bych jednou ve své kuchyni měla na ohřívání jídla parní troubu. Jediné, co zamrazuji, je naporcované maso, hlavně krůtí, pečivo a ovoce, ze kterého dělám domácí zmrzlinu. Zmražené maso nechávám vždy rozmrazit den předem v lednici.
Kde nakupuješ suroviny na vaření?
Potraviny nakupuji hlavně v Tescu, Lidlu a zdravé výživě, občas také on-line na Sklizeno, Rohlík a Aktin. Krůti maso a vejce mám z bio farmy. Hovězí a kuřecí maso, šunku a prosciutto kupuji v řeznictví, v Marks & Spencer a Delmart. Mleté maso používám pouze krůtí a hovězí z falešné svíčkové. Krůtí si melu doma sama a hovězí si nechávám mlít v řeznictví.
Bez jakých kuchyňských potřeb by ses v kuchyni neobešla?
V kuchyni si potrpím na dražší a kvalitní zařízení a potřeby. Počínaje pánvemi značky Woll, vč. wok pánve, hrnců značky Fissler, přes kontaktní gril Tefal až po mixéry, waflovač, toastovač, kuchyňský robot, kávovar a čajovou konvici, vše značky KitchenAid a kuchyňskou váhu značky Wesco.
Podle jakých receptů vaříš?
Vařím podle starých receptů maminky a babičky, podle kuchařských knížek a podle Instagramu a Pinterestu. Většinou dokážu recept přizpůsobit svým požadavkům a ozdravit ho, takže mě neomezuje téměř nic. Ráda experimentuju a zkouším nové recepty a obměny.
Jaké své recepty bys nám doporučila vyzkoušet?
Z mých klasik, které se mi asi nikdy neomrzí, bych vyzdvihla lososa na medu a datlové raw energy tyčinky. Velice často dělám také vafle, palačinky a lívance v různých variacích.
Losos na medu – recept
- losos
- 100 ml bio kokosové omáčky nebo přírodní sójové omáčky
- šťáva z 1 citrónu
- 1 chilli paprička nakrájená
- zázvor (může být i sušený)
- česnek (může být i granulovaný)
- med
- sezam
Lososa nakrájejte na menší kousky a vložte na 2 hodiny do marinády ze zbylých surovin. Pak pečte cca 20 minut na 200 °C (funkce gril). Podávejte s rýží.
Datlové raw energy tyčinky – recept
Bajola:
Recept na raw energy tyčinky jsem sama vyzkoušela a zařadila ho do receptů vč. fotopostupu. Recept najdete zde
Máš pro nás nějaké moudro na závěr?
Docela často slýchávám „Vypadat jako ty, tak se vůbec ve stravě neomezuju!“ Ale kdybych neřešila stravu, tak takhle rozhodně nevypadám. Genetika je věc jedna, ale pokud chcete postavu vyformovat a změnit, makat se musí tak či tak. A čím je člověk starší, tím je to horší. Asi se nemusím tak omezovat jako jiní, ale neměla bych pevné tělo. Strava tvoří 70 – 80 % úspěchu při formování postavy. A jde i o zdraví. Co je zdravého na tom jíst polotovary, smažené a tučné pokrmy nebo umělá sladidla? Chci ukázat všem věkovým skupinám, že se dá baštit zdravě, a přítom velice snadně a rychle.
Alču můžete sledovat na Instagramu pod nickem @alena_krutova13. Pokud na ni máte nějaké otázky, písněte je tady do komentu a ona je ráda zodpoví.
Alči děkuju za rozhovor a přeju i nadále tolik cvičícího elánu 😉
Komentáře