Mončo, můžeš nám nastínit, kdy a proč jsi začala mít problémy s váhou?
V dětství jsem byla hrozně maličká a drobná a skoro to vypadalo, že už nevyrostu. V pubertě mi ale začal růst zadek, stehna a boky a v té době začal i můj boj s váhou a období drastických diet. Dokázala jsem během pár měsíců výrazně zhubnout, ale pak samozřejmě následoval obrovský jo-jo efekt, kdy jsem měla při svých 165 cm i 80 kg.
Takže jsi držela přísné diety, které nefungovaly. Neslo to s sebou ještě nějaké další problémy než jen nadváhu?
Přesně tak, přísné diety nebyly trvale udržitelné a pak jsem se logicky „zprasila“ a bylo mi zle. Jednou to asi nevadí, ale já si bohužel vypěstovala velký problém se žaludkem a nejen s ním. Moje tělo a jeho trávicí ústrojí si zvyklo v období diety na lehko stravitelné „dietní“ jídlo. A co se stane, když mu najednou pošlete nějaké těžké a mastné jídlo? Asi se mu to moc líbit nebude. A tohle byl přesně původ mých zdravotních problémů. Zvracení, bolesti žaludku, záněty žaludku, žaludeční vředy, hypoglykémie a mnoho dalšího.
Dnes máš plus mínus 60 kg, které si dokážeš dlouhodobě udržovat. Jak jsi toho dosáhla?
Začátkem roku 2017 dostal můj život konečně nějaký řád. Konečně jsem měla stálé zaměstnání, psala jsem bakalářskou práci a dokončovala vysokou. Věděla jsem, že můj životní styl není v pořádku a rozhodla se jednat. Hlavní motiv byl ale krásný chlap. 🙂 Postupně jsem měnila stravu a přidávala pohyb. Nejenže jsem pomalu a udržitelně hubla, ale začaly mizet i moje zdravotní problémy. Stále ještě nejsem tam, kde bych chtěla být, ale netlačím na pilu. Občas vypadnu z režimu, naberu nějaké kilčo, ale rozhodně se z toho nehroutím. Snažím se, abych se příliš neomezovala a užívala si každý den. Dělám to přece pro sebe. 🙂
Měla jsi někdy výživového poradce/trenéra?
O jídlo jsem se vždy hodně zajímala, četla etikety a vzdělávala se, takže jsem nikdy služeb výživového poradce nevyužila. Mít informace a jídelníček je jedna věc, dodržovat jej už je jiná pohádka. 🙂
Jak tedy vypadá tvoje stravování dnes, jedná se o nějakou dietu?
Snažím se vyhýbat slovu dieta a co nejméně se v jídle omezovat. Nejvíce se můj jídelníček podobá asi nízkosacharidové „lowcarb“ stravě. Snažím se jíst 5 krát denně, ale není to pravidlem. Určitě nemám nařízený budík, snažím se naslouchat tělu a řídit se pocity. Dřív jsem počítala i kalorie, ale dnes už jen odhaduji.
Vyžaduje tvoje stravování hodně času v kuchyni?
Vařím si sama každý den, mimo domov se stravuji opravdu minimálně. Preferuji rychle připravená jídla, přesto připravuji v předstihu a do krabiček Lock&Lock. Většinou si připravím snídani a oběd na 2 dny dopředu. Před konzumací pak jídlo ohřívám v mikrovlnce. Svačiny a večeře připravuju těsně před konzumací. V poslední době jsem si docela oblíbila hotové salátky z Billy (kuřecí se sušenými rajčaty) v takové plastové krabičce i s vidličkou, ale to je spíš taková „nouzovka“.
Můžeš nám nastínit svůj jídelníček během celého dne?
Snídaně | proteinový tvaroh s ovocem a arašídovým máslem / omeleta |
---|---|
Svačina | kousek ovoce a káva s mlékem |
Oběd | bílé maso / tofu / šmakoun, zelenina (dušená, pečená nebo čerstvá), brambory / rýže |
Svačina | Vepy placky špaldové nebo kukuřičné / Racio chlebíčky, Gervais LightLife, šunka, zelenina |
Večeře | omeleta se zeleninou / maso nebo tofu se zeleninou a suchar |
Před spaním | tvaroh s lžičkou arašídového másla (vyrábím si vlastní nebo kupuju 100% v Albertu) |
Ráno před cvičením si zobnu většinou pouze něco maličkého (půlka banánu, ovesný košíček). Pokud mám trénink večer nebo jdu na kruháč, sním něco lehkého maximálně 2 hodiny předtím (racio chlebíčky se sýrem, šunkou nebo tvaroh s ovocem). Po tréninku jím asi za půl hodiny klasické jídlo. Neřídím se pravidlem, že hned po tréninku do sebe musím nalít proteinový shake, myslím si, že by mi to asi ani neudělalo dobře.
Když mluvíš o cvičení a kruháčích, o jaké cvičení se jedná?
Zhruba před rokem jsem se odhodlala vyrazit do fitka a tak nějak jsem se v tom našla. Dnes jsem v pohybu téměř denně a už si to nedokážu představit jinak. Trénuji sama, ale občas si domluvím s někým společný trénink. Takové to „vyhecování“ je super motivačka. Přes zimní období mi nejvíce vyhovuje 5 tréninků týdně, v létě dělám více venkovních aktivit.
Tréninky ve fitku mám rozložené takto
Den 1 | záda + břicho |
---|---|
Den 2 | kvadricepsy + lýtka |
Den 3 | prsa + ramena |
Den 4 | volno |
Den 5 | biceps + triceps |
Den 6 | hamstringy + zadek |
Den 7 | volno |
Děláš nějaké kardio?
Cvičení ve fitness centru doplňuji kardio aktivitami – jezdím na bruslích, na kole, na koni a hodně běhám. A protože jsem se dala na extrémní překážkové běhy jako jsou Predator race, tak zařazuji také kruhové tréninky, intervalové běhy, běhaní do schodů atd. Zatím je to v plenkách, ale pomýšlím na závody v překážkovém běhu.
Vybočuješ někdy ze svého režimu / jídelníčku?
Asi jednou týdně ujedu a dám si něco „kaloričtějšího“, třeba pizzu nebo čerstvej bílej rohlík s pořádnou dávkou klasického másla, to přímo zbožňuju, ale nedělám si z toho moc hlavu. Taky pokud jdu s přáteli ven, do restaurace nebo jsem na výletě, tak se rozhodně neošidím a klidně si jednou za čas dám dobrého burgera nebo svíčkovou. Naštěstí nejsem čokoládová, mám odmalička alergii na kakao, takže ji ani nepotřebuju. Chutě mám spíš na slané dobroty. Vždycky se zkusím napít, dát si nějakou zeleninku a většinou to zabere. Když ne, tak si prostě dám, na co mám chuť, a o to víc se pak snažím při tréninku.
Popravdě ti závidím, že nejsi závislá na sladkém. Znamená to, že nejíš cukr a obecně nic nesladíš?
Kávu a čaj nesladím vůbec, ale občas si upeču něco sladkého z proteinu Gymbeam Just Whey, který používám jako sladidlo i dochucovadlo. Kromě toho sladím ještě stévii v prášku Kandisin a používám bezkalorické sirupy Gymbeam. Rafinovanému cukru se vyhýbám.
Jak vypadá tvůj pitný režim?
Snažím se denně vypít alespoň 1 litr neperlivé vody a 1,5 litru Magnesie kvůli doplnění hořčíku. Jinak mám tak trochu úchylku na Pepsi Max, na druhou stranu, pokud se to nepřehání (dvoulitrovka denně), tak si nemyslím, že je to takové zlo. Vyhýbám se alkoholu, i když v létě při období grilovaček a venkovních festů to není úplně jednoduchý. To si tak jednou týdně nějakou sklenku bílého dám :-), přes zimu téměř vůbec.
Používáš nějaké doplňky stravy nebo suplementy?
Denně užívám multivitamín Gymbeam. Na podporu cvičení BCAA Gymbeam, L-Carnitine Gymbeam a spalovače tuku Synefrin Gymbeam + Caffeine Gymbeam. Jsou cenově přijatelné a myslím, že fungují. Protein používám Gymbeam Just Whey vanilkový nebo čokoláda-kokos, ale nepiju ho. Míchám ho s tvarohem, jogurtem, dělám různé krémy, přidávám ho do koláčků, lívanců, palačinek. Jde mi především o navýšení bílkovin a ochucení v daném pokrmu. V tepelné úpravě proteinu nevidím problém. Kromě proteinu si ale žádné tyčinky nebo proteinové sladkosti nekupuju. Zdá se to skoro k neuvěření, ale proteinovou tyčinku jsem ochutnala pouze jednou a vůbec mi nechutnala. Raději si dám normální sušenku, tyčinku, keks, když na ní dostanu chuť. 🙂
Bez jakých kuchyňských potřeb by ses v kuchyni neobešla?
Velmi jsem si oblíbila Nutribullet Pro 900. Za pár vteřin udělá z ovesných vloček mouku, krásně ušlehá těsto na palačinky a o výborných smoothie ani nemluvě. Taky si v něm vyrábím arašídové máslo rozmixováním arašídů. Není potřeba tisíc nástavců a údržba je jednoduchá a rychlá. Nesmím ovšem zapomenout na klasickou ETU – mixér (je stará asi 25 let) a je to ten nejlepší stroj do kuchyně! Takže kdyby se jí někdo zbavoval, beru všema deseti :-D. Vážím na digitální kuchyňské váze Gorenje KT 05, miluju její barevný design. 🙂
Kde nakupuješ suroviny na vaření?
Nakupuji nejraději v Lidlu a Kauflandu, ale nejčastěji chodím do Billy, kterou mám hned vedle fitka. Pro speciální suroviny jako je kokosová mouka Sense Coco nebo kokosový olej Purity Vision chodím do kamenného obchodu s bio potravinami Biologico v Plzni, ale lze je koupit i on-line. Mleté maso kupuji pouze hovězí, a to v Albertu s obsahem tuku do 10 % a používám ho jen, když chystáme grilovačku a děláme burgery.
Podle jakých receptů vaříš?
Nejčastěji se inspiruji na Instagramu, experimentuju hlavně v pečení. Mám pár osvědčených profilů, kde je hora skvělých receptů. Vyzkoušené recepty si pak upravuji podle svého a různě je obměňuji. Abych vyzkoušela nějaký recept, musí mě zaujmout tak, aby mi „tekly sliny“. 🙂 Zároveň mám ráda takové, kde není použito příliš mnoho surovin – preferuji „rychlovaření“. Největší sympatie z tvých receptů si u mě získaly palačinky plněné špenátem.
Jaké své recepty bys nám určitě doporučila vyzkoušet?
Ze slaných receptů rozhodně tofu pizzu z tvarůžek a ze sladkých pudingové košíčky, ty peču hodně často v různých variantách, nejradši je mám asi s malinovým pudingem a malinami.
Tofu tvarůžková pizza – recept
- 100 g tofu rozmačkané nebo rozmixované
- 1 vejce
- 2 lžíce namletých ovesných vloček
- 1 lžíce žitné mouky
- sůl
Všechny ingredience smíchejte a vytvořte těsto, které vytvarujte do kulaté tenké pizzy a pečte 10 minut na 220 °C. Pak to nejzábavnější – natřete rajčatovou omáčkou (používám bezkalorickou kečup omáčku od Gymbeam nebo domácí rajčatový rozvar), posypejte oregánem a poklaďte vším, co máte na pizze rádi. Já si velmi oblíbila kombinaci žampiony, červená cibulí, Texas mix v konzervě od Bonduelle a místo klasického sýru olomoucké tvarůžky. Vraťte do trouby ještě asi na 10 minut a je hotovo. 🙂
Pudingové košíčky – recept
Bajola:
Recept na pudingové košíčky jsem sama vyzkoušela a zařadila ho do receptů vč. fotopostupu. Jsou opravdu dobré. Recept najdete zde
Máš pro nás nějakou radu na závěr?
Vše, co děláte, dělejte s rozumem. Nic se nemá přehánět!
Monču můžete sledovat na Instagramu pod nickem mmonicecka. Pokud na ni máte nějaké otázky, písněte je tady do komentu a ona je ráda zodpoví.
Monči děkuju za rozhovor a přeju hodně úspěchů na plánovaných extrémních závodech 😉
Komentáře