Obsah
Umělá sladidla jsou sice schválená, ale jejich bezpečnost není zcela jednoznačná
I když jsou všechna nízkokalorická a náhradní sladidla, která se prodávají na českém trhu, schválena Evropským úřadem pro bezpečnost potravin jako bezpečná (v určitých dávkách), tak bohužel stále není dostatek vědeckých studií provedených na lidech v kontextu dlouhodobého užívání desítek let.
A nejméně studií je prováděno na dětech, těhotných a kojících ženách, a právě proto se těmto skupinám jejich užívání obecně nedoporučuje. Na druhou stranu nemůžeme házet všechna umělá sladidla do jednoho pytle.
Nejvíce bezpečná nízkokalorická sladidla
Některá umělá sladidla jsou zcela syntetická, tedy neexistují v přírodě, ale některá v přírodě existují a pouze se synteticky z dané suroviny vyrábí či získávají (např. z rostlin, ovoce, stromů). Všechna tato sladidla se označují jako náhradní sladidla a používají se jako alternativa k bílému cukru nebo sacharóze. Tyto sladidla mají obvykle nižší obsah kalorií než bílý cukr, případně i nulový, a můžou mít různé účinky na hladinu cukru v krvi.
Nejméně riziková skupina náhradních sladidel jsou právě ty získáváné z přírodních zdrojů a mezi ně patří zejména stévie a cukerné alkoholy, což je i erythritol.
Problém u cukerných alkoholů je, že můžou ve vyšších dávkách nebo u některých lidí způsobovat zažívací potíže (nadýmání, průjem nebo bolest břicha). U malých dětí je zažívací systém stále ve vývoji, takže se může stát, že na něj nebudou reagovat dobře. Stejný problém je pak i u dalšího málo rizikového sladidla, a to je čekankový sirup, protože obsahuje velké množství vlákniny. Ten se navíc ani nehodí na pečení.
U stévie je zase největší nevýhoda její chuť, většinou má totiž nahořklý ocas. Při výběru doporučuju dobře studovat složení, aby tam nebylo nic jiného než steviol-glykosidy anebo jen přírodní přidatné látky. Návod, jak číst obaly a složení najdeš v mojí knize Fit bez diet.
Zahřívání stévie a erythritolu je zdravotně bezpečné a nemělo by mít žádné negativní účinky na zdraví. Zároveň mají vysokou tepelnou stabilitou, což znamená, že se při zahřívání na běžné teploty pro pečení (180 °C) nekazí a jejich sladivost zůstává zachována.
Sladidla mají největší význam pro redukci hmotnosti a diabetiky
Já všeobecně umělá sladidla doporučuju primárně v případech, kdy je potřeba redukovat hmotnost a opodstatněný význam má samozřejmě i pro diabetiky. U dětí ve vývoji s normální hmotností ale cíl redukce váhy nemáme, ba právě naopak. Jiná situace by mohla nastat, kdyby dítě mělo vysokou nadváhu.
Na druhou stranu platí, že ani s cukrem by se to u dětí nemělo přehánět, a to z důvodu případné obezity a zubního kazu. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by celkový příjem jednoduchých cukrů ve stravě neměl přesahovat 10 % celkového energetického příjmu, a to jak u dospělích, tak u dětí. A to samozřejmě není moc.
Navíc tak, jak dítě naučíš jíst od malička nebo de facto už od těhotenství, takové si vypěstuje stravovací návyky i do budoucna. Mohlo by se tedy stát, že v dospělosti bude „závislé na sladkém“ a nebude pro něj tudíž tak jednoduché si udržet ideální hmotnost.
Klíčové je nicméně množství cukru, příp. sladidel, množství pohybu a jakou má dítě celkovou skladbu jídelníčku.
Pokud se skoro žádná sladidla ve stravě dětí nevyskytují, pak nebude až tak rizikové, když jim dáš jednou za čas domácí buchtu se sladidlem, i přestože se obecně sladidla dětem nedoporučují. Ale zcela stejně se nedoporučuje ani cukr, takže je to patová situace a rozhodnutí, jakou cestou půjdeš, je tedy na tobě jako na rodiči.
Ty se musíš rozhodnout, jaká sladidla budeš nebo nebudeš dětem dávat a jestli budeš studovat každý obal, co daná potravina obsahuje a vyhýbat se kromě sladidel také přidatným látkám a barvivům, jelikož tyto přísady také nemusí být „nejzdravější“ nebo bezpečné.
Sladidla pro děti do 3 let
Obecně se doporučuje, aby děti do 3 let umělá sladidla nekonzumovaly. Určitě nevadí, pokud dítě jednou za čas sní nebo vypije něco, kde jsou umělá sladidla, nic se mu nestane, ale tyto potraviny by neměly být v jídelníčku na pravidelné bázi.
Pro takto malé děti se jeví jako nejlepší volba sladit ovocem, protože je zcela přírodní a obsahuje vitamíny, minerály a vlákninu. Nejvhodnější jsou datle nebo datlová pasta, protože mají méně fruktózy, ale může být i jiné ovoce, např. banány nebo jablečné pyré.
Musíme vyloučit med, který není vhodný pro děti do 3 let věku z důvodu rizika onemocnění botulismem. Vhodnou volbou místo medu je ale kvalitní javorový sirup, který má o něco méně kalorií i fruktózy, o něco nižší glykemický index, je vhodný i na pečení a nezpůsobuje botulismus.
Sladidla pro starší děti
U starších dětí je možné nízkokalorická přírodní sladidla zařadit do jídelníčku, ale mělo by to být s opatrností a v omezeném množství.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin stanovil přijatelnou denní dávku erythritolu na 0,5 g/kg tělesné váhy. Pro dítě o váze 20 kg to tedy dělá 10 g erythritolu denně, což jsou zhruba 2 lžičky (záleží na hustotě dané značky). Skóre škodlivosti erythritolu je dle webu Férpotravina nula.
Jako nejbezpečnější nekalorická volba se ale jeví stévie, která by dokonce mohla mí pozitivní vliv na střevní mikrobiom. Úřad stanovil přijatelný denní příjem pro steviol-glykosidy na 4 mg/kg tělesné váhy. Skóre skodlivosti stévie je dle webu Férpotravina také nula.
Jaké tedy použít sladidlo, pokud chceš svoje nízkokalorické sladké dezerty dávat i dětem?
Pokud chceš dosáhnout toho, abys co nejvíce snížila svůj kalorický příjem, ale zároveň dávala stejná sladká jídla dětem v raném věku, a to na denní bázi, tak se obávám, že jsou to protichůdné požadavky a nepůjde to jednoduše skloubit.
Jako nejlepší řešení se mi jeví použití stévie s tím, že bych tato jídla nedávala dvouleté dceři vůbec anebo jen jednou za čas. Pokud dceru vyřadíme úplně a šestiletý syn by neměl zažívací potíže z erythritolu, pak bych možná zachovala i erythritol. Nicméně ani jednomu bych svoje pekařské výtvory se sladidly pravděpodobně nedávala na pravidelné bázi, pokud nemají nadváhu.
V opačném případě je jediným řešením použít kalorická sladidla a víc se hýbat. Pokud zvolíš cukr nebo třeba kokosový cukr, který má nižší glykemický index, pak by se ti recepty mohly podařit totožně jako u použití erythritolu.
Pokud bys chtěla ale sáhnout po lepším řešení v podobě datlí, datlové pasty nebo datlového sirupu, tak už ti ty receptury nebudou fungovat a budeš si to muset individuálně upravit a experimentovat. Každé sladidlo se totiž chová jinak, tedy nejde to většinou nahradit 1:1 a zejména s ovocem ti receptura určitě nebude fungovat totožně.
Pokud to nechceš hrotit, tak nejdůležitější je, aby v receptu byl dostatek bílkovin a vlákniny (což je u mých fitness receptů samozřejmostí), a typ sladidla bude druhořadý. Použila bych asi kokosový cukr, ale snažila bych se ho dávat co nejmíň.
A co protein? Je vhodný i pro děti?
Co se týče proteinu, tak samotný syrovátkový protein je bezpečný pro děti, těhotné i kojící ženy, jelikož je to zcela přírodní složka potravy, kterou jinak přijímají běžnou stravou také, např. v mléčných výrobcích.
Co může být problém, jsou případné přidatné látky a sladidla, takže nevhodnější je zcela základní protein bez žádného ochucení a oslazení (protein bez příchuti), případně ochucený stévií, například tento. Opět dobře studuj složení. V mojí knize Fit bez diet najdeš více informací o proteinech, vč. různých druhů.
Recepty s proteinovým práškem jsou vhodné hlavně pro sportující děti, které nepřijímají dostatek bílkovin běžnou stravou. Sportující děti mají totiž vyšší potřebu bílkovin. Při pečení lze použít i neochucený protein, ale budeš to muset něčím osladit, a tady jsme opět u problému se sladidly popsaného výše.
Co si z toho odnést
Do 3 let věku by dítě nemělo dostávat žádná sladidla ani cukr, ale základní nezpracované potraviny a ovoce. U starších dětí není volba sladidla jednoduché rozhodnutí, jelikož žádné není ideální.
Budeš se muset rozhodnout na základě vlastního uvážení, zda zůstaneš pro zmiňované pečení u běžného řepného anebo třtinového cukru nebo budeš volit varianty s lepším glykemickým indexem jako je například kokosový cukr a budeš s nimi maximálně šetřit anebo jestli začneš tvořit recepty za použití ovoce nebo nízkokalorických sladidel jako stévie nebo erythritol. Mně se asi jako nejlepší možnost jeví všechny možnosti střídat a vždy s daným sladidlem co nejvíc šetřit.
A kvalitní protein bez příchuti můžeš do stravy dětí zařadit poměrně bez obav, zejména pokud sportují. V případě nutnosti použít ochucený bych volila zejména ty oslazené stévií bez žádných umělých přísad a barviv.
V konečném výsledku je ale ve stravě vše zejména o množství, proto se řiď zásadou „všeho s mírou“.
Upozornění: Nezaměřuji se na výživu dětí. Vše výše uvedené je můj názor na základě rozsáhlého studia problematiky. Nejedná se o lékařskou radu nebo doporučení.
Zdroje informací
- https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E960
- https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/8430
- https://www.food-safety.com/articles/9127-efsa-lowers-acceptable-daily-intake-for-sweetener-erythritol-which-most-people-exceed
- https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/umela-sladidla-s-minimem-kalorii-ale-pro-deti-stejne-nevhodna.A110916_182143_zdravi_abr
- https://www.jakvkuchyni.cz/deti-a-cukry/
- https://www.fitness007.cz/blog/ktera-umela-sladidla-jsou-skodliva/
- https://zena-in.cz/clanek/jak-nahradit-detem-bily-cukr-zkuste-prirodni-sladidla-vhodna-i-pro-nejmensi
- https://www.babyonline.cz/vyziva-deti/cukr-nebo-med-nebo-nahradni-sladidla/nahrada-cukru-jinymi-sladidly
- https://www.denik.cz/zdravi/cukr-alternativa-nahrazka-med-stevie-trtina-sladidla.html
- https://www.margit.cz/cukr-anebo-sladidla/
- https://archiv.hn.cz/c1-19762250-umela-sladidla-neskodi-ale-ani-neprospivaji
- https://www.margit.cz/cukr-a-zdrave-alternativy/
- https://www.margit.cz/vyziva-deti/
- https://www.fitness007.cz/blog/petr-havlicek-o-stravovani-deti-jak-je-vest-ke-zdrave-strave-a-sebevedomi-kolik-cukru-denne/
- https://ceskepodcasty.cz/epizoda/316192
- https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E968
- https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E960
- Hlavní foto by freepik.com
Komentáře